Videoteka Jana Melichara

Portishead – Undenied 
kapela, díky které jsem objevil Triphop. I jejich písničky jsme s Left Handed coverovali, ač opatrně. Protože coverovat Portishead je tak trochu zločin. Málokdo zná sólovou desku Beth Gibbons – Out of season (2002), která je jako z jiné planety. Nádhera.

Talk Talk – After the flood
Talk Talk mají někteří lidé spojené s jejich popovou érou z osumdesátek, ale málokdo ví, že po této éře vydali dvě desky, které se naprosto vymykaly jejich dosavadní tvorbě a inspirovaly desítky současných kapel na poli alternativní hudby. Jsou to alba Spirit of Eden (1988) a Laughing Stock (1991). Talk Talk považuji za jednu z nejvíce nedoceněných kapel vůbec a kudy chodím, snažím se je dostat více do povědomí. Za velkou zmínku také stojí bezejmenná sólová deska jejich zpěváka Marka Hollise, který bohužel opustil tento svět v únoru 2019. Balzám na duši.

Efterklang – Mirador
Moji miláčci. Kapela, kvůli které jsem nejednou procestoval kousek Evropy a bylo mi ctí si na jejich pražském koncertě zazpívat v jejich doprovodném sboru. Jsou pro mě velkou inspirací co se týče práce s rytmem a melodiemi. Způsob jejich skládání mě fascinuje. Je to trochu jiná hudba, avšak po soustředěném poslechu není těžké si je zamilovat. Já osobně preferuji především jejich starší věci. Záměrně zde uvádím skladbu Mirador s Metropol Orchestra, neboť věřím, že čtenáři tohoto webu by z této skladby mohli být nadšeni. 🙂

Dhafer Youssef – Les Ondes Orientales
Toto je můj poměrně nový objev. Ne nadarmo se o něm říká, že je to král lichých rytmů. Do toho neuvěřitelně zpívá, až si člověk po delším poslechu říká: „Přestaň se už vytahovat.“ 🙂
Tento orientální jazz možná nebude pro každého, nicméně každý hudebník musí smeknout při sledování tohoto videa. Na svých deskách spolupracuje vždy s jedněmi z nejlepších muzikantů na světě. Zde uvádím skladbu z desky Abu Navas Rhapsody (2010), kterou s nám nahrávali (a ve videu také účinkují) klavírní ultra zázrak Tigran Hamasyan, kontrabasista Chris Jennings a bubeník Mark Guiliana, který spolupracoval například s Avishai Cohenem nebo Davidem Boviem.